אי שוויון בבריאות: מה הם לדעתך המנופים העיקריים שיסייעו בהשגת השינוי? אילו עקרונות עבודה צריכים להנחות אותנו?

דר שלומית אבני
מנהלת תחום צמצום פערים
 
משרד הבריאות פעל בשנים האחרונות כדי לצמצם אי שוויון בבריאות, וכעת אנו מבקשים לבצע קפיצת מדרגה. מה הם המנופים העיקריים שיסייעו בהשגת השינוי? אילו עקרונות עבודה צריכים להנחות אותנו?
 
רקע
 
בישראל, בדומה למדינות נוספות, קיימים פערים גדולים בבריאות בין קבוצות חברתיות שונות על רקע מעמד חברתי-כלכלי, השכלה, לאום, מוצא, מקום מגורים ועוד. כעת אנו מבקשים לבצע קפיצת מדרגה - להביא לשיפור משמעותי בצמצום הפערים. מה הם לדעתך המנופים העיקריים שיסייעו בהשגת השינוי? אילו עקרונות עבודה צריכים להנחות אותנו? 
 
רקע כללי
 
בישראל, בדומה למדינות נוספות, קיימים פערים גדולים בבריאות בין קבוצות חברתיות שונות על רקע מעמד חברתי-כלכלי, השכלה, לאום, מוצא, מקום מגורים ועוד. אי שוויון בבריאות מושפע מגורמים מחוץ למערכת הבריאות, בניהם אי-שוויון כלכלי ועוני, המהווים גורמים מרכזיים לבריאות טובה פחות ולפערי בריאות. כיום מושם דגש על ההשפעה של הגורמים החברתיים לבריאות - התנאים להם אנשים נולדים, בהם הם גדלים, עובדים ומזדקנים - כבעלי ההשפעה הגדולה ביותר על יצירת אי-שוויון בבריאות. תפיסה זו מדגישה כי אופן החלוקה של כסף, כוח ומשאבים בחברה, מטה את כף הבריאות לטובת אוכלוסיות מסוימות, ויוצר אי שוויון בבריאות.
 
חלק מאי-השוויון בבריאות ובשירותי הבריאות קשור גם בנגישות הכלכלית, התרבותית והפיזית של שירותי הבריאות וכן בזמינות ובפרישת השירותים.
 
משרד הבריאות מוביל תכניות לצמצום אי-שוויון בבריאות מאז שנת 2009 ובאופן אינטנסיבי במסגרת "עמודי האש" של המשרד (תכנית-העל האסטרטגית) החל מהשנים 2011 ואילך.
 
כעת אנו מבקשים לבצע קפיצת מדרגה - להביא לשיפור משמעותי בצמצום הפערים.
 
 
שאלת ההיוועצות: מה הם לדעתך המנופים העיקריים שיסייעו בהשגת השינוי? אילו עקרונות עבודה צריכים להנחות אותנו? 
 
 
 
 
 
635

כל התשובות

חשוב שגם באזורי הפריפריה תהיה נגישות גבוהה לחדרי מיון ורפואת חירום, במרחק נסיעה סביר. כיום למשל תושבי אצבע הגליל צריכים לנסוע 40 דקות לחדר המיון הקרוב בבית חולים זיו בצפת...

נוצר ע"י
מנהלת תחום תהליכי שיתוף בממשלה
15.10.18
0
2
הצבע\י לתשובה

חלק מצמצום פערים הוא להקנות לציבור בכל הארץ, בדגש על הפריפריה, מידע וכלים לשמירה על הבריאות והתנהלות בריאותית נכונה מגיל צעיר

נוצר ע"י
15.10.18
0
2
הצבע\י לתשובה

התייעצות חשובה ומעניינת, תודה

נוצר ע"י
מנהלת מדיה דיגיטלית
09.10.18
1
0
הצבע\י לתשובה
תגובות
אילה הורביץ's picture
אילה הורביץ
Vote: 
0
הצבע\י לתשובה
Anonymous's picture

סטטיסטיקה

635 תשובות
38
חברים
4
הצבעות
1
תגובות

זמן שנותר לדיון

הדיון הסתיים

תגובות