רופא וחולה

התוכנית הלאומית לטיפול פליאטיבי

אירית לקסר's picture
אירית לקסר
האגף לגריאטריה

התמודדות עם מחלה חשוכת מרפא או מחלה מסכנת חיים היא מורכבת ומושפעת מהיבטים רבים. איך לדעתך מערכת הבריאות יכולה לסייע למטופלים ולמשפחותיהם הזקוקים לטיפול פליאטיבי ולשפר את איכות חייהם בהתאם להעדפותיהם?

בקצרה

מחלות  חשוכות מרפא ומחלות מסכנות חיים  משפיעות על מעגלי החיים ומשפיעות על שגרת היום-יום של המתמודדים עמן. אנו רוצים להטמיע עקרונות עבודה המדגישים את המשכיות ותיאום הטיפול, תוך התייחסות למניעת סבל, שיפור איכות החיים והענות להעדפות ידועות של המטופל, כחלק מהגישה הטיפולית הפליאטיבית.

רקע כללי

עם התקדמות הרפואה המודרנית והטכנולוגיות הרפואיות  גדל מספר האנשים הסובלים בשנים האחרונות לחייהם ממחלות כרוניות וחשוכות מרפא, ובהן סרטן, אי ספיקת לב, אי ספיקה נשימתית, אי ספיקת כליות, דמנציה ומחלות ניוּוניות.

רוב האנשים האלה עלולים לסיים את חייהם בסבל פיזי, נפשי ורוחני. הטיפול הפליאטיבי  הוא חלק מגישה טיפולית אשר משפרת את איכות החיים של חולים ובני משפחותיהם, בהתמודדות עם מחלות חשוכות מרפא  על ידי מניעה והקלה על סבל באמצעות זיהוי והערכה קפדנית של הסימפטומים, טיפול בכאב ובבעיות גופניות ונפשיות.

גישה זו מאפשרת לחולים ולבני משפחותיהם להיות שותפים מלאים בקבלת ההחלטות הטיפוליות הנוגעות להם, לקבל טיפול התואם את העדפותיהם וערכיהם ובאותה עת לנהל חיים עצמאיים ומכבדים ולסיים את חייהם בכבוד בביתם או בכל מקום שבו יחפצו. העקרונות העומדים בבסיסו של הטיפול הפליאטיבי מתמקדים בראש ובראשונה בתסמיני  המחלה ולא בסיבותיה ובטיפול בה. גישת הטיפול הפליאטיבי היא פרגמטית, בין-מקצועית וכוללנית, ועל פיה טיפול זה משלים את הטיפולים המרפאים (אונקולוגי, שיקומי, נשימתי וכד'). הוא אינו מחליף אותם, אינו נוטל את מקומם אלא נועד להיות חלק אינטגרלי מכלל השירותים. לפיכך, טיפול פליאטיבי אינו קשור בהכרח רק למצב סופני (טרמינלי) של החיים. אנשים רבים זקוקים לו הן בשלבים מוקדמים של מחלתם ובסמוך לאבחון, תוך כדי מתן טיפולים מרפאים, והן בסוף החיים כדי להקל עליהם ועל בני משפחתם. לפיכך, העקרונות, הידע והשירותים הפליאטיבים צריכים להיות חלק מפעולות כל שירותי הבריאות; בקהילה, בבתי החולים ובמוסדות סיעודיים, לבני כל הגילים ובכל המצבים המאיימים על החיים.

 

85

סטטיסטיקה

85 תשובות
64
חברים
0
הצבעות
0
תגובות

זמן שנותר לדיון

הדיון הסתיים

תגובות

ינון צריך לבדוק מהו המניע למטופלים
3.6.19 08:31
שני רוזנצויג נכון מאוד, צריך לשים סוף
24.2.19 08:48