התוכנית הלאומית לטיפול פליאטיבי

דר' אירית לקסר's picture
דר' אירית לקסר
האגף לגריאטריה

התמודדות עם מחלה חשוכת מרפא או מחלה מסכנת חיים היא מורכבת ומושפעת מהיבטים רבים. איך לדעתך מערכת הבריאות יכולה לסייע למטופלים ולמשפחותיהם הזקוקים לטיפול פליאטיבי ולשפר את איכות חייהם בהתאם להעדפותיהם?

בקצרה

מחלות  חשוכות מרפא ומחלות מסכנות חיים  משפיעות על מעגלי החיים ומשפיעות על שגרת היום-יום של המתמודדים עמן. אנו רוצים להטמיע עקרונות עבודה המדגישים את המשכיות ותיאום הטיפול, תוך התייחסות למניעת סבל, שיפור איכות החיים והענות להעדפות ידועות של המטופל, כחלק מהגישה הטיפולית הפליאטיבית.

רקע כללי

עם התקדמות הרפואה המודרנית והטכנולוגיות הרפואיות  גדל מספר האנשים הסובלים בשנים האחרונות לחייהם ממחלות כרוניות וחשוכות מרפא, ובהן סרטן, אי ספיקת לב, אי ספיקה נשימתית, אי ספיקת כליות, דמנציה ומחלות ניוּוניות.

רוב האנשים האלה עלולים לסיים את חייהם בסבל פיזי, נפשי ורוחני. הטיפול הפליאטיבי  הוא חלק מגישה טיפולית אשר משפרת את איכות החיים של חולים ובני משפחותיהם, בהתמודדות עם מחלות חשוכות מרפא  על ידי מניעה והקלה על סבל באמצעות זיהוי והערכה קפדנית של הסימפטומים, טיפול בכאב ובבעיות גופניות ונפשיות.

גישה זו מאפשרת לחולים ולבני משפחותיהם להיות שותפים מלאים בקבלת ההחלטות הטיפוליות הנוגעות להם, לקבל טיפול התואם את העדפותיהם וערכיהם ובאותה עת לנהל חיים עצמאיים ומכבדים ולסיים את חייהם בכבוד בביתם או בכל מקום שבו יחפצו. העקרונות העומדים בבסיסו של הטיפול הפליאטיבי מתמקדים בראש ובראשונה בתסמיני  המחלה ולא בסיבותיה ובטיפול בה. גישת הטיפול הפליאטיבי היא פרגמטית, בין-מקצועית וכוללנית, ועל פיה טיפול זה משלים את הטיפולים המרפאים (אונקולוגי, שיקומי, נשימתי וכד'). הוא אינו מחליף אותם, אינו נוטל את מקומם אלא נועד להיות חלק אינטגרלי מכלל השירותים. לפיכך, טיפול פליאטיבי אינו קשור בהכרח רק למצב סופני (טרמינלי) של החיים. אנשים רבים זקוקים לו הן בשלבים מוקדמים של מחלתם ובסמוך לאבחון, תוך כדי מתן טיפולים מרפאים, והן בסוף החיים כדי להקל עליהם ועל בני משפחתם. לפיכך, העקרונות, הידע והשירותים הפליאטיבים צריכים להיות חלק מפעולות כל שירותי הבריאות; בקהילה, בבתי החולים ובמוסדות סיעודיים, לבני כל הגילים ובכל המצבים המאיימים על החיים.

>> לתובנות מהתהליך לחצו כאן

>> להחלטות שהתקבלו לחצו כאן

 

 

85

כל התשובות

הסרה של חסמים מנהליים הן בתוך קופות החולים והן בממשקים החיצוניים / המוסדיים.

משתתף 026's picture
נוצר ע"י
28.06.18
0
0
הצבע\י לתשובה

להסדיר את ההתמחות ברפואה פליאטיבית - קיימים כיום רופאים מומחים ותיקים בעלי ניסיון בתחום, אבל רשמית אין להם התמחות בנ"ל. אולי כדאי לשקול מסלולי התמחות מקוצרים.

משתתף 025's picture
נוצר ע"י
28.06.18
0
0
הצבע\י לתשובה

למרפאה בעיסוק ידע וכלים לסייע במס' היבטים עיקריים:
I. שיפור איכות חייו של המטופל ע"י התאמת עיסוק משמעותי עבורו בשלב בו נמצא, כולל אביזרי עזר ואסטרטגיות שונות להנגשת הפעילות עבורו.
II. התאמת אביזרי עזר ובטיחות לשיפור תפקודי היומיום.
III. מתן ההדרכה למשפחה/למטפל העיקרי לגבי ארגון סדר היום ואביזרי העזר השונים.

משתתף 024's picture
נוצר ע"י
28.06.18
0
0
הצבע\י לתשובה

לדעתי ומניסיוני בתחום (במסגרת ביה"ח ובמסגרת היחידה להמשך טיפול) יש להגדיר ולחייב הפנייתה ומעורבותה של מרפאה בעיסוק שהוכשרה בטיפול הפליאטיבי לכל מטופל שהוגדר ככזה.

משתתף 023's picture
נוצר ע"י
28.06.18
0
0
הצבע\י לתשובה

לממן case manager לכל מטופל, פונקציה שתרכז אצלה את כל המידע אודות המחלה ובעיקר אודות הטיפול בה ואיכות החיים המיטבית לצידה.

משתתף 022's picture
נוצר ע"י
28.06.18
0
0
הצבע\י לתשובה

יש להביא בחשבון שלא כל משפחה מסוגלת לפעול במסגרת זו, ולכן אין להזניח את ההוספיס בבית החולים ובעיקר בפריפריה.

משתתף 021's picture
נוצר ע"י
28.06.18
0
0
הצבע\י לתשובה

 חלק מהיחידות הפליאטיביות מושתתות על תחום מקצועי אחד (או שניים) בלבד. יחידה פליאטיבית מקצועית, לעומת זאת, נדרשת להיות רב-מקצועית (רופא/ה, אחות, עו"ס, פסיכולוג/ית ומקצועות רלוונטיים נוספים ע"פ הנדרש).

משתתף 030's picture
נוצר ע"י
28.06.18
0
0
הצבע\י לתשובה

שילוב צוותים האמונים על הטיפול הפליאטיבי כחלק אינטגרלי מהיחידות המטפלות בחולים אלו (או לכל הפחות כיועצים). 

משתתף 029's picture
נוצר ע"י
28.06.18
0
0
הצבע\י לתשובה

מימוש זכויות נלוות להם היבטים כלכליים בכל הקשור בטיפולי הבית.

משתתף 028's picture
נוצר ע"י
28.06.18
0
0
הצבע\י לתשובה

מתן עדיפות לכל הקשור בטיפול התומך הביתי / הוספיס בית, תמיכה רפואית וסיעודית ככל שצריך.

משתתף 027's picture
נוצר ע"י
28.06.18
0
0
הצבע\י לתשובה

לסבסד עד כדי מתן באופן חינמי טיפול פסיכולוגי תומך.

משתתף 020's picture
נוצר ע"י
27.06.18
0
0
הצבע\י לתשובה

פרסום מדד אמיתי ונגיש על תפקוד בתי אבות בתחום הרפואי. וקביעת ימי השתלמות תקופתיים חובה לעובדים בבתי אבות. הן עובדי משק והן צוות רפואי, והעלאת תנאי העבודה ביחידות על מנת להביא כוח אדם איכותי יותר. המידע הזה זמין ברשת אך מאוד לא נגיש, קבור בתוך דוחות ארוכים וקשים לקריאה לא ידוע שהוא שם, ואין דרך להשוות בצורה סבירה בין מספר בתי אבות באותו אזור.

משתתף 019's picture
נוצר ע"י
27.06.18
0
0
הצבע\י לתשובה

קשר רופא מטופל הינו חשוב מאוד בכל התהליך.

משתתף 018's picture
נוצר ע"י
27.06.18
0
0
הצבע\י לתשובה

חשוב לזכור את חלקה של המשפחה בכל הסיפור ולהפנות אליה זמן ומשאבים.

משתתף 017's picture
נוצר ע"י
27.06.18
0
0
הצבע\י לתשובה

סטטיסטיקה

85 תשובות
18
חברים
0
הצבעות
0
תגובות

זמן שנותר לדיון

הדיון הסתיים