הסיבה העיקרית היא מחסור ברוקחים קהילתיים וברצון של רוקחים לעבוד בקהילה

א. התמורה.
שכר הרוקחים בכלל והקהילתיים בפרט נמוך בצורה מוחלטת ועל אחת כמה וכמה יחסית למידת ההשקעה בלימודים, בהכשרה, באחריות, ובלחץ ועומס העבודה. ללא העלאת שכר הרוקחים אין מוטיבציה לרוקחים לעבוד בקהילה.
אבל למעסיקים אין מקורות מימון להגדלת שכר הרוקחים כשמחירי התרופות ועמלות השירות לקופות החולים נמוך כל כך. העלאת מחיר התרופות, לפחות הזולות, הגדלת הרווחיות וייקור עמלות השורה, הם צעדים מתבקשים.
ב. חוסר סמכויות
1. משרד הבריאות באמצעות הרגולציה הוותיקה כמו החדשה, התייחס ומתייחס לרוקחי הקהילה כעובדים זוטרים מן השורה בלי לקחת בחשבון את הידע הרב שיש לרוקחים. כל שינוי ולו הטריווילי ביותר בתוכן מרשם כמוהו כ''שינוי נוסחו של מרשם'' האסור על פי מקודת הרוקחות. הכוונה בעיקר לשינוי בצורת המתן סירופ-כדורים ובחוזק הכדורים 2.5*2=5=10/2. כיום כל שינוי שהרוקח ירצה לבצע כדי להטיב את השירות למטופל, למשל עקב מחסור בתכשיר זה או אחר או בגלל העדפות המטופל, דורש אישור רופא שבמקרים רבים לא מבין למה הרוקח צריך את אישורו ולא יכול לבצע זאת בעצמו.
2. כל הרצון הטוב של משרד הבריאות בהתקנת מרשם הרוקח, התמסמס בחוסר תקינה ובעודף ניירת, דבר שגרם לרוקחים רבים לוותר על האפשרות להיות ''רוקח רושם''. מה שכל מזכירה רפואית מחוסרת הכשרה וידע רפואי עושה, אסור לרוקחים. די בהשוואת אורך התקנות לרישום מרשם של רופאים (דף אחד שני סעיפים) לתקנות מרשם רוקח (18 עמודים 29 סעיפים 2 תוספות) כדי לעמוד על חוסר ההגיון וחוסר ההכרה ביכולותיו הטיפוליות של הרוקח.
יש לאפשר לרוקחים לרשום מרשמים או לנפק תרופות ''פשוטות'' ללא בירוקרטיה מסובכת.
3. עודף רגולציה ובקרה
1. מצפים מהרוקח להיות גם בלש וחוקר וכל בדיקת מרשם במיוחד מרשם נרקוטי, הופכת לארוכה ומסורבלת וגורמת הרגשה אובייקטיבית למטופלים שמתייחסים אליהם כעבריינים בפוטנציה. הוטלו לא מעט סנקציות כאלה או אחרות על רוקחים שניפקו על פי מרשם לא תקין אולם לא ננקטו כל סנקציות כלפי הרופאים שרשמו את אותם המרשמים.
2. יש להתאים את הדרישות לבית מרקחת למאה ה21. רוויזיה כוללת של תקנות פתיחת בתי מרקחת, בצורה שגם תקל על עבודת צוות בית המרקחת וגם תקל על פעולות הביקורת של משרד הבריאות.
3. מעבר על כל הנהלים והחוזרים וביטול הנחיות מיותרות ומסרבלות למשל מכתב הבהרה של ראש האגף הקודם משנת 2016 על תוקפו של מרשם.

Matias Machtinger's picture
נוצר ע"י

Vote

1
הצבע\י לתשובה

תגובות

תגובות

מגר׳ מירי טריינין - משרד הבריאות's picture
מגר׳ מירי טריינ...
Vote: 
0
הצבע\י לתשובה
משתתף/ת אנונימי/ת's picture

Vote

1
הצבע\י לתשובה
1הצבעה
1034
צפיות
1
תגובות
2
חברים