שיפור מעמד הרוקח ותדמיתו

כיום תפקיד הרוקח בישראל איבד מהתוכן המקצועי שלו, והתעסקות בנהלים ובירוקרטיות תופסת חלק גדול מדי, וכפועל יוצא הרוקח נתפס הן בציבור והן בקהילה הרפואית, ואף בקרב הרוקחים עצמם כבירוקרטים במקרה הטוב וכמוכרנים במקרה הרע. מרבית הרוקחים בימינו לא רוקחים כלל, ונותרו רק "שביבים" מהייחוד של המקצוע הגדול הזה כפי שהיה פעם, וכאן נמצא שורש הבעיה. כדי לשפר את מעמד הרוקח, על משרד הבריאות לצקת סמכות קלינית לתפקיד הרוקח בישראל, כאשר הדבר ככל הנראה יצטרך לבוא על חשבון הרופאים.
אם אנחנו על תקן "ספק התרופות" המנסה כמעט בכוח לוודא שהטיפול אותו רשם הרופא מתאים למצב המטופל בהתבסס על תשאול קצר של החולה, עם מעט מאוד רקע על המטופל (אנחנו לא רואים בהכרח יכולים לדעת מהי האבחנה, שלא לדבר על כך שאין לנו היכולת הטכנית לראות את התמונה הכוללת), למה שמישהו כלל יעריך את דעתנו? במצב הנוכחי, מהי היכולת שלנו להשפיע כמטפלים כאשר אין תוכן, סמכות או תכלית קלינית אמיתית במקצוע מלבד היותנו "תחנת ממסר" של תרופות?
לצערי אינני יודע מהו הפיתרון בדיוק, ואציין מראש שלא בדקתי את הנושא לעומק ואני מתבסס על עדויות ששמעתי, אולם קיימות מספיק מדינות בעולם שניתן להסתכל עליהן בתור מודל, ולבדוק מהם תחומי האחריות, מהי הסמכות של הרוקח, איך משפרים את הנהלים בהם הרוקח צריך לעבוד, ומהי הכשרתו של הרוקח באותן מדינות. בכוונה ציינתי את נושא ההכשרה אחרון, משום שאין טעם באינסוף לימודים, השתלמויות והכשרות אם הן לא מלוות ולו בקצה קצהו של שימוש מעשי, תרגול וביטוי של הידע הנרכש, מפני שסופו להישכח ולהישמט מזיכרוננו.
כמובן ששינוי אמיתי במעמד הרוקח צפוי להיתקל בחומה בצורה של הסתדרות הרופאים הדורסנית, ולכן משרד הבריאות ואגף הרוקחות צריך לשקול היטב אם הוא כלל מסוגל לעמוד בכך.

ניר's picture
נוצר ע"י

Vote

1
הצבע\י לתשובה

תגובות

Vote

1
הצבע\י לתשובה
1הצבעה
381
צפיות
0
תגובות
1
חברים