הנהלים טובים לסביבה עם עודפי זמן ותקציב

בפועל נהלים רבים לא מיושמים כי הם מסורבלים מדי ומכבידים שלא לצורך. אתן דוגמה מנוהל ניפוק בשל צורך מיידי ודחוף. בפועל מדובר בחוק שעבר בכנסת ולא מיושם (או כמעט ולא).
ניקח דוגמה של מטופל הנוטל ציפרלקס באופן קבוע בבית מרקחת מסויים ונתקע. מה שלדעתי היה צריך להיות זה תהליך ניפוק ממוחשב עם קוד לניפוק חירום בו מתעדים את הניפוק באופן ממוחשב תוך שימוש בפרטי הרופא האחרון שהורה על ניפוק התרופה. שימוש בקוד יאפשר הפרדה משאר הניפוקים ומחשוב התהליך יאפשר החרגת תרופות מסויימות (בעלות פוטנציאל שימוש לרעה) וניתוח הנתונים בקלות.
נשאלת השאלה איזה נזק יכול להיגרם למטופל מטיפול בציפרלקס שבוע נוסף, במקום X חודשים, X חודשים ושבוע. למה צריך את כל התיעוד המסורבל והמייגע הזה? הרי הרופא לא ישנה טיפול מבלי לראות את המטופל ואם ישנה בעיה כתוצאה מבדיקות הרי שהיא יכולה להתרחש יום לאחר הנפקת המרשמים הקבועים על ידי הרופא ובמקרים כאלו הרופאים יוצרים בדרך כלל קשר עם המטופל.קופת חולים כללית עברה מניפוק מרשמים ל3 חודשים לניפוק מרשמים ל4 חודשים. חודש נוסף שלם שהמטופל נוטל תרופות כרוניות מבלי לראות את הרופא והכל בסדר.
כשכותבים נוהל יש לבחון גם את האלטרנטיבות. האם האלטרנטיבה שהמטופל יגש לרופא מזדמן (חבר, משפחה, פרטי וכו') שירשום עבורו מרשם עדיפה? הרי לא יהיה שום תיעוד נוסף. ברור שכותב המרשם לא יטרח לעדכן את הרופא המטפל והוא כמעט תמיד ירשום כמות העולה על הכמות הנדרשת לשבוע.
בפועל הנוהל לא מיושם כי אין זמן לתעד תחקיר חצי שעה כשיש אנשים בתור ואחר כך להיות אחראי ליידע את הרופא המטפל.ביצוע הנוהל גם הפסדי למעסיקים השונים ולכן הם, במקרה הטוב, לא יעודדו את ביצועו.

באותו אופן, ניפוק לבקשת מטפל היה צריך להסתכם בקבלת מרשם במייל או בפקס תוך תיעוד קצר בגב המרשם וזהו.בשיחה עם הרופא המטפל צריך לבקש שישמיד את המרשם לאחר שליחתו על מנת שלא ינופק שוב (אם לאחר ההסבר לרופא הוא בכל זאת ירצה להעביר את המרשם המקורי למטופל זו זכותו כשם שזכותו לרשום מרשם עם חזרות). במקרה והמרשם לא נשלח מיד אפשר לתעד מחשובית עם פרטי הרופא שימסרו בינתיים טלפונית בקוד שיבדיל את הניפוק כניפוק חירום.

זהו חוק חשוב מאוד שעבר תוך הבנה שהסיכון לבריאות המטופל באי המשך טיפול עולה בהרבה על הסיכוי לפגיעה בבריאותו על ידי הניפוק. זהו חוק שעבר למרות התנגדות גורמים אינטרסנטים.אני מבקש מאגף הרוקחות שיקלו על יישומו.
כל התיעוד המיותר לא תורם לאף אחד, לא לבריאות המטופל, לא לרוקח ולא לאף אחד אחר. זה פשוט סתם. וזה מבאס להתעסק בסתם וגורם לרוקח לא לאהוב את מה שהוא עושה.

צריך להבין שנהלים שגוזלים זמן רב מדי או שהתמורה על ביצועם הינה לכל הפחות באופן שאינו מכסה את הפסד המשאבים, ספק רב אם ייושמו.

רוקח42's picture
נוצר ע"י

Vote

0
הצבע\י לתשובה

תגובות

Vote

0
הצבע\י לתשובה
0הצבעות
320
צפיות
0
תגובות
0
חברים