טיפול בבית לאנשים מרותקים.

אני מראיינת במסגרת הדוקטורט שלי בני משפחה לאנשים עם דמנציה מתקדמת המתגוררים בביתם. התחושה המרכזית שעולה מבני המשפחה היא הצורך במידע זמין ונגיש. הם חשים שכל 'הישג' דורש מאבק ומשא ומתן עם מערכת הבריאות. שאין הנגשה או 'צק ליסט' כמו שהם לפעמים אומרים על פיו אדם שהופך למרותק או בעל צרכים בריאותיים מורכבים יכול לפעול על פיו. זה חוזר בראיונות רבים. דבר נוסף שלדעתי חשוב מאוד הוא זמינות ציוד בזמן אמת וצפי של הצעד הבא , למה יזדקק המטופל- חמצן? ציוד חבישה? תרופות נגד כאבים? על פי המצב והמחלה של האדם. כאשר הציוד זמין האחות יכולה להדריך את המטופל, בביקוריה ולהתכונן לעתיד.
אחות הפועלת במסגרת הבית צריכה להיות מיומנת בתקשורת בין אישית, יכולת לבצע שיחות עם בני משפחה ומטופלים אודות בחירות והעדפות ולדעת לכבד את הצרכים שלהם כיוון שהשונות עצומה בין אדם לאדם ובין משפחה למשפחה. וזה לא תמיד בא בקנה אחד עם האמונות, עמדות, ציפיות של המשפחה.
זמן וזמינות- היחס בין מספר המטופלים למספר האחיות חשוב מאוד. אחות צריכה להיות זמינה ומסוגלת להגיע למטופל בזמן אמת, אחרת הוא ומשפחתו מאבדים את האמון ופונים לשירותים אשפוזיים. למשל חום , הופעת פצע לחץ, דליריום, התייבשות.. או כל מצב אקוטי אחר, שניתן לטפל בו בקלות בבית, אך דורש זמינות גבוהה של צוות מטפל . מה שלא מתאפשר היום.
המענה הטלפוני הקיים כיום לאנשים מרותקים הינו מותאם יותר למצבים אקוטיים מאשר למצבים פליאטיביים. ובמצבי החמרה הם שולחים לבית חולים . על מנת שאפשר יהיה לאפשר לאנשים להשאר בביתם המענה הטלפוני צריך לאפשר הקפצת אחות בעלת יכולות לטפל בבית, רצוי מצוות שמכיר את החולה או לפחות יכול לקבל מידע על החולה ולהחליט מה ניתן לעשות בבית והאם יש צורך להעביר לבית חולים.
לסיכום, מטופלים ובני משפחה מעוניינים לקבל טיפול בבית ברוב תקופת המחלה (אינני בטוחה בעובדה זו לגבי שלב סוף החיים), ורואים בבית החולים מקום מסוכן(זיהומים, פצעי לחץ, עומס על המשפחה שחייבת להתלוות למטופל במהלך האשפוז) ולכן ירצו להשאר בבית אם יהיה שירות זמין, מאפשר בחירה, של שירותי סיעוד.
אשמח לשתף בממצאי המחקר, אם זה רלוונטי ומעניין אתכם. ענבל הלוי הוכוולד inbalh@yvc.ac.il

Vote

0
הצבע\י לתשובה

תגובות

תגובות

לימור איזנברג's picture
לימור איזנברג
Vote: 
0
הצבע\י לתשובה
משתתף/ת אנונימי/ת's picture

Vote

0
הצבע\י לתשובה
0הצבעות
177
צפיות
1
תגובות
1
חברים