יותר סמכות לאחות

שלום,
הנושא מאוד חשוב. אני חושבת שצריך לתת יותר סמכות לאחות, יותר מקום לקבלת החלטות. הרבה פעמים אחות קהילה שמבצעת ביקורי בית ומכירה את המטופל, רואה את התמונה במלואה, רואה את המטופל ולא רק את המחלה או את הסימפטום. הרופא בדרך כלל פחות מכיר את החולה, את הסביבה, את המשפחה.
אני אתן דוגמא: באחד מביקורי בית הגעתי למטופלת בת 92, שהייתה מבולבלת, לא משתפת פעולה, לא קמה מהמיטה. אמרתי למשפחה שלדעתי יש לה זיהום בשתן (לא הייתה אפשרות לבדוק, כי היא לא שולטת על הסוגרים) ובנוסף היא מיובשת. אמרתי למשפחה שהם צריכים לשלוח אותה למיון. המשפחה סירבה, הם טענו שלא רוצים שאמא תמות בבית חולים, שהם רוצים שהיא תמות בבית. באותו ערב הם הזמינו לאמא רופא פרטי שאמר שכל המדדים שלה בסדר, לחץ דם, סיטורציה, חום תקין ואמר שאין צורך לשלוח אתה למיון.
למחרת הגעתי עוד פעם לבדוק אותה (ראיתי במחשב שהיא לא ביקרה במיון), שאלתי את המשפחה, למה הם לא שלחו אותה למיון, הם הסבירו שהיה רופא פרטי שאמר שהכל בסדר, תנו לסבתא למות בשקט. שאלתי את המשפחה, למה אבל בן אדם צריך למות בסבל? כי היא ממש סובלת. שאלתי, למה אתם כבר החלטתם להיפרד ממנה? לדעתי זה רק זיהום פשוט והפרעה במאזן נוזלים ואלקטרוליטים. הם רמזו לי שהיה רופא והוא בטח מבין "קצת יותר ממני". לא הייתה לי ברירה ואני אמרתי למשפחה שאני אפנה למשטרה כי לדעתי מה שקורה פה, זה הזנחה למניעת טיפול של חברת ישע (זה היה בלוף, המשפחה מטפלת בה ממש טוב, אבל לא הייתה לי ברירה). אחרי מילים שלי הם הסכימו לשלוח אותה למיון. מה התברר? בדיוק מה שאמרתי להם. עברה כבר חצי שנה, המטופלת עדיין חיה, מתהלכת עם הליכון, די צלולה. הבת התקשרה אליי ואמר לי תודה שהצלחתי את אמא שלה.
מה רציתי להגיד בזה, שאם היה יותר סמכות לאחות, לא הייתי צריכה לשלוח אתה לבית חולים, הייתי יכולה להכניס קטטר, לקחת בדיקת שתן, לשלוח למעבדה. הייתי יכולה לתת לה נוזלים ובזה למנוע ממנה סבל מיותר.

Vote

1
הצבע\י לתשובה

תגובות

Vote

1
הצבע\י לתשובה
1הצבעה
237
צפיות
0
תגובות
1
חברים